EU financiranje

PRATEĆE OBRAZOVNE MJERE U ODGOJNO-OBRAZOVNIM USTANOVAMA

ŠKOLSKA SHEMA – Prateće obrazovne mjere održane su u odgojno-obrazovnim ustanovama koje su sudjelovale u mjeri Distribucija i/ili isporuka voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda u školskoj godini 2023./2024. i odnosile su se na:

  • edukaciju djece o poljoprivredi, zdravim prehrambenim navikama, lokalnim lancima hrane i ekološkoj proizvodnji, održivoj proizvodnji i sprečavanju rasipanja hrane;
  • satove kušanja voća i povrća i/ili mlijeka i mliječnih proizvoda.

Navedene mjere provedene su u 602 odgojno-obrazovne ustanove.

Edukacija djece o poljoprivredi, zdravim prehrambenim navikama, lokalnim lancima hrane i ekološkoj proizvodnji, održivoj proizvodnji i sprečavanju rasipanja hrane provedena je u 511 odgojno-obrazovnih ustanova.

Satovi kušanja voća i povrća i/ili mlijeka i mliječnih proizvoda provedeni su u 91 odgojno-obrazovnoj ustanovi.

U pratećim obrazovnim mjerama sudjelovalo je oko 14 600 djece.

Najveći broj mjera proveden je u Osječko-baranjskoj županiji (87 edukacija i 16 kušanja), Gradu Zagrebu (66 edukacija i 16 kušanja) te Vukovarsko-srijemskoj županiji  (46 kušanja).

Edukacija učeničke populacije o poljoprivredi i s poljoprivredom povezanim temama

Edukacijom školske djece pridonosi se podizanju razine svijesti o važnosti poljoprivredne proizvodnje voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda, s naglaskom na ekološku proizvodnju, važnost potrošnje voća i povrća i mlijeka i mliječnih proizvoda u nutritivnom smislu te očuvanju zdravlja djece kao i sprječavanju rasipanja hrane te konzumaciji lokalnih proizvoda.

U sklopu edukacije izrađene su prezentacije na temu zdravih prehrambenih i životnih navika, sa stajališta očuvanja zdravlja i kontrole unosa masti, šećera i soli u organizam, teme o poljoprivredi i njezinom prehrambenom značaju i značaju za život ljudi i životinja, s osobitim naglaskom na ekološku poljoprivredu te značaj konzumiranja lokalno proizvedene hrane i namirnica te sprječavanje rasipanja hrane koje su prezentirane djeci u odgojno-obrazovnim ustanovama.

Satovi kušanja voća i povrća i/ili mlijeka i mliječnih proizvoda

Satovi kušanja voća i povrća i/ili mlijeka i mliječnih proizvoda podrazumijevaju teorijski i praktični dio provedbe.

Na teorijskom dijelu učenicima je prezentirana jedna digitalna prezentacija, odabrana u dogovoru sa odgojno-obrazovnom ustanovom, na temu voća i povrća ili na temu mlijeka i mliječnih proizvoda.

Praktični dio odnosio se na pripremu:

-biljnih obroka (voćnih i/ili povrtnih salata, voćnih i/ili povrtnih sokova, i sl.),

-mliječnih obroka (mlijeka i mliječnih proizvoda),

-kombinacije biljnog i mliječnog obroka (shake/smoothie).

Facebook
LinkedIn
Twitter
Skip to content